top of page

PULI standard FCI Nr.55

Porijeklo: Mađarska
Upotreba: Pastirski pas
FCI Razvrstavanje: I. FCI grupa (Ovčarski i pastirski psi)
I. sekcija: Ovčari
Bez ispita u radu

Povijest​​​
Mađarski pastirski pas Azijskog porijekla. Preci ovih pasa su na našu teritoriju stigli sa pastirima nomadima.

Opći opis​​​​
Drevna mađarska pastirska pasmina srednje veličine, živahnog temperamenta, vrlo nadaren za učenje. Jake je konstitucije, dobro razvijenih kostiju i mršavog mišićavog tijela. Duljina tijela jedanaka je visini u grebenu; udovi i kralježnica formiraju kvadrat.
Konstituciju individualnih dijelova tijela teško je prosuditi budući da jako razvijeno krzno pokriva čitavo tijelo sa tendencijom formiranja traka i pletenica. Dlaka glave toliko je gusta, da joj daje ovalni oblik i zaklanja oči. Obilno prekriveni rep, koji se uvija u spiralu naprijed preko leđa, daje mu blagu uzlaznu liniju tijela, gledano prema repu. Teško je razdvojiti različite dijelove udova, stoga se proporcije i kutevi praktičnije mogu ocijeniti u pokretu. U budućnosti će se ocjenjivanje pulija odvijati na stolu.

Važnije proporcije mjera

Dužina/visina: 1/1
Dužina nosa/glave: 3,5/10
Dubina grudi/visina: 4,5/10
Širina grudi/visina: 3,3/10
Obim struka/visina: 12,5/10
Dužina ušiju/dužina glave: 5,2/10

Ponašanje i temperament​​​
Živahna, jako inteligentna rasa. Odličan čuvar, voli djecu, danasnja forma se razvila pod uticajem sportskog odgoja (kao psa za pratnju).

Glava

Lubanja je mala i finog oblika. Gledana sprijeda je okrugla, a sa strane eliptična. Prvenstveno se može usporediti s klupkom pređe.  Glava kuje ima nešto finije linije; a pas malo oštrije, ali ne i grube.Vrat se nalazi pod kutem od 45 stupnjeva s horizontalom, svako odstupanje od  okvira srednje veličine smatra se manom. Puli s nižim vratom objesi glavu i se ona uvijek nalazi blizu tla. Vrat koji je previsok ili prenizak rezultira u smanjenoj sposobnosti kretanja. Prekratki ili predugi vrat također predstavlja manu.
Vrat pulija je idealan, ako se pod krznom ne može razlikovati od linije trupa. Njuška je kratka i iznosi trećinu duljine glave. Duljina njuške treba se mjeriti od grebena njuške do vrha nosa. Što je dulja, to je mana ozbiljnija. Klasifikacija je „odličan“ do 40% duljine glave, iznad toga ocjena se smanjuje.

Grebeni obrva jako su izraženi. Linija početka gubice lagano je svedena na luk. Nosni hrbat je ravan. Nos  je relativno mali, nije naglašen te je crn u svim varijacijama boja pulija.
U  slučaju crnih, žućkasto smeđih i sivih pulija, duboki crni nos je prirodni zahtjev. Pigmentacija u slučaju bijelih pulija prosuđuje se nešto blaže. Pravilni zubi imaju zagriz u obliku škara.
Ako su zubi nepravilni, ocjena klasifikacije se smanjuje  naniže. Šaranov i štukin zagriz su u slučaju pulija nedostatci koji rezultiraju isključenjem iz uzgoja. U dobi ispod pet godina, zagriz u obliku kliješta smatra se manom. U slučaju ako se  dva središnja prva pretkutnjaka nagnu izvan krivulje i gornji zubi ih zagrizu, to se ne smatra nedostatkom. Ukoliko nedostaje jedan prvi pretkutnjak, može se dodijeliti ocjena „odličan“, ali ne i titula prvaka, a ako nedostaju dva prva pretkutnjaka samo ocjena „vrlo dobar“.Nedostaju li tri od svih pretkutnjaka, može se dati samo ocjena „dobar.“ U slučaju da nedostaje drugi, treći ili četvrti pretkutnjak, te možda prvi i drugi kutnjak, puli može dobiti samo ocjenu „dobar.“ Nedostatak trećeg kutnjaka nije ozbiljan nedostatak, ali pri dodjeli titule prvaka definitivno se može smatrati razlikovnim čimbenikom.
Usne su pripijene i crne kod svih varijacija boja pulija. Dobro pigmentirani rub usana i mekog nepca pozitivno utječu na ocjenjivanje.Oči su crne, kaveno smeđe boje lagano sužene sa živahnim, inteligentnim izrazom. Šarenica treba biti što tamnija. Srednje smeđe ili tamno smeđe oči klasificirane su kao „odlične.“ Ako su oči svjetlije boje i oči preuskog izreza može se dodijeliti ocjena „vrlo dobar“. Žute oči su ozbiljna mana, može se dobiti samo ocjena „dovoljan“. Okrugle, velike oči obično su popraćene neravnim nosom i glavom, što nije poželjno, ali može dobiti eventualno ocjenu „vrlo dobar.“ Rubovi kapaka su pripijeni i crni u svim varijacijama boja pulija. Labavi kapci ukazuju na opću labavu konstituciju, a što je definirano kao nasljedno ozbiljnim nedostatkom, te se može dati samo ocjena „dobar“. Uši imaju široku osnovu, postavljenu na srednju visinu. Njihova osnova može se opipati u liniji manjeg očnog kuta, formiranog spajanjem gornjeg i donjeg kapka. Viseća koža je V-oblika sa zaobljenim vršcima s izraženim trendom prema dolje. Rub očnog kuta  mora dosezati najmanje do manjeg ruba očnog kuta. U idealnim slučajevima uši se ne pokreću u uzbuđenju i ne okreću se prema natrag.  Previsoko postavljene uši i njuška dulja od špoeželjne rezultira gubitkom sklada i jedinstvenog karaktera glave. Ovo su nedostaci koji se moraju kazniti pri ocjenjivanju. Ušima koje su lagano previsoke može se dodijeliti ocjena „vrlo dobar“, a visoko postavljene, lagane, krate i još i pokrente uši mogu dobiti ocjenu „dobar“.

Lubanja

Mala i fina.
 

Stop (početak gubice)
Lagano sveden na luk.


Nos
Relativno mali, crne boje.

Gubica
Slabo izražena, nosni hrbat ravan.

 

Usne
Pripijene, dobro pigmentirane..

 

Čeljust/zubi(zubalo)

Puno zubalo sa zagrizom u obliku škara (42 zuba). 

Oči
Srednje veličine, tamno smeđe boje, malo koso postavljene, živahnog, inteligentnog izraza.    Srednji međusobni  razmak. Očni kapci pripijeni, dobro pigmentirani.
 

Uši
Široko, srednje visoko postavljene. Više u obliku zaobljenog slova V.

 

 

 

 

bottom of page